Papryka faszerowana


PaprykiJakiś czas temu zaprosiliśmy sąsiadów na obiad. Jednym z dań była faszerowana papryka, która niestety nie do końca wyszła jak trzeba (goście nie narzekali, ale ja nie byłem zadowolony). Jak wiadomo, trening czyni mistrza. W zeszły wtorek małżonka wyraziła chęć kolejnego podejścia do tego dania.

W międzyczasie przepis uległ nieznaczym modyfikacjom, które miały na celu uniknięcie niedociągnięć. Główne składniki pozostały niezmienione, dodatkowo do farszu dołączył ser mozarella, jako “spoiwo” ;) Tym razem musiało się udać! I się udało. Poprawiony przepis poniżej.

Danie jako takie nie jest może zbyt wyszukane, jednakm po raz kolejny to podkreślę, jest szybkie, smaczne i miłe dla oka, ze względu na kolory. Możemy wykorzystać papryki w różnych kolorach, pozamieniać wieczka, etc. Możliwości jest wiele :)

Składniki:

  • 6 papryk
  • ryż dziki
  • 3 szalotki
  • 4 duże pieczarki
  • 20 dkg sera mozarella
  • 3 łodyki selera naciowego
  • oliwa z oliwek
  • pomidory na sos (mogą być z puszki)
  • kwaśna śmietana
  • sól, pieprz, oregano, cukier

Nastawiamy dziki ryż, żeby się ugotował. W międzyczasie zabieramy się za obróbkę pozostałych składników.

Z papryk odcinamy “wieczka” po stronie ogonka, po czym odkładamy je na później. Papryki oczyszczamy w środku. Dwie najbrzydsze papryki siekamy w dość drobną kostkę. Ser ucieramy na tarce.

W kostkę kroimy również pieczarki, szalotki i seler naciowy. Na odrobinie oliwy najpierw smażymy szalotki, aż zmiękną. Potem dodajemy paprykę i seler naciowy. Smażymy przez jakiś czas, aż papryka będzie miękka, wtedy dodajemy pieczarki. Doprawiamy solą, pieprzem i oregano. Smażymy na małym ogniu aż pieczarki oddadzą wodę, po czym zwiększamy temperaturę i redukujemy płyn. Ugotowany ryż dodajemy do mieszanki i ponownie chwilę smażymy, delikatnie mieszając, tak aby nie miażdżyć ryżu. Tuż przed samym faszerowaniem dodajemy ser, zestawiamy z ognia i mieszamy.

W osobnym garnku przygotowujemy sos, z posiekanych pomidorów z odrobiną soli, pieprzu, cukru i oregano. Pozwalamy pomidorom się rozpuścić, po czym dodajemy śmietanę i wszystko dobrze mieszamy, do uzyskania jednolitej barwy. Sos przelewamy do naczynia, w którym będziemy piekli papryki. Warstwa sosu nie musi być duża, wystarczy, że pokryje dno naczynia.

Farszem nadziewamy papryki, które następnie przykrywamy zachowanymi wcześniej wieczkami. Papryki ustawiamy w pozycji pionowej w naczyniu z sosem, po czym wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Pieczemy, aż papryki zmiękną (czas zależy od papryk, od 30 do nawet 75 minut).

Farsz można uzupełnić np. o mięso mielone, szczególnie dobrze pasuje chuda mielona wołowina. Mięsko należy wcześniej przesmażyć, doprawiając do smaku.

Zdjęcie grzejących się papryk:
Papryki