Faszerowane roladki z kurczaka


Sam już nie wiem, jak się przed sobą tłumaczyć, że nie ma nowych wpisów. Zwykle tak jest, że okres wakacyjny jest okresem spowolnienia w pracy, ze względu na urlopy. Niestety, jako że mój urlop dopiero we wrześniu, na mnie spada obowiązek zastępowania innych. I przez to pracy jest więcej niż zwykle.

Mniejsza o pracę. Z rzeczy, którymi warto się pochwalić, dieta zbliża się ku końcowi, na dzisiaj mam 18kg mniej :) Pozostały jakieś 2 kg do wagi docelowej! Czuję się świetnie, wyglądam też nie najgorzej, jest dobrze. Problemem jest konieczność wymiany garderoby, ale to mała cena za zdrowsze życie ;)

Filety z piersi kurczaka to jeden ze składników, które na diecie jadam. Uczciwie przyznaję, że czasami zdarza mi się oszukiwać, np. dokładając do posiłku coś, co nie do końca powinno się tam znaleźć… Usprawiedliwiam się jednak (coś często to ostatnio robię) tym, że dzięki temu dieta jest łatwiejsza do zniesienia. Efekty ciągle są, masa znika.

Hm. No dobra. Muszę to przyznać, dieta i tak jest łatwa do zniesienia. ;) Pan Michał przygotowuje fajne zestawy składników, które pozwalają co nieco pokombinować z przygotowaniem potraw.

Dzisiaj chciałem zaprezentować pewien trick, z którego można korzystać przy przygotowywaniu wielu fajnych dań. Opisane poniżej danie można podać jako składnik mięsny dania głównego, lub jako przystawkę (zimną lub ciepłą).


Składniki (dla 2 osób)

  • 2 niezbyt duże piersi z kurczaka
  • 4 średnie pieczarki
  • 10g startego sera mimolette
  • Sól, pieprz do smaku
  • 5g oliwy z wytłoczyn oliwek do smażenia

Piersi kurczaka oczyszczamy, po czym robimy z nich duże i płaskie płaty mięsa. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

  1. Rozbić filet tłuczkiem do mięsa.
  2. Rozciąć filet w taki sposób, żeby go rozłożyć jak mapę.
  3. Rozciąć filet i rozłożyć jak mapę, a potem jeszcze rozbić tłuczkiem.

Delikatnie oprószamy solą i pieprzem przygotowane mięso. W międzyczasie kroimy pieczarki w drobną kostkę, po czym mieszamy je z serem.

Na jednym z brzegów mięsa układamy mieszankę pieczarkowo-serową, po czym zawijamy roladkę. Tak postępujemy z każdym płatem. Następnie bierzemy folię aluminiową i ciasno zawijamy każdą roladkę, błyszczącą stroną do wewnątrz, skręcając wystające brzegi tak, jak zawija się cukierki.

Można ten przepis poprawić dodając na wierzch roladek szynkę parmeńską lub serrano. Należy wtedy jednak pamiętać, aby nie solić mięsa, ponieważ całą potrzebną sól dostarczy szynka.

Tak przygotowane pakunki wkładamy na 15-20 minut do gotującej się wody. Po ugotowaniu ostrożnie wyciągamy zawinięte roladki, po czym zdejmujemy folię.

Mocno rozgrzewamy patelnię, na którą wlewamy oliwę i obsmażamy roladki ze wszystkich stron, aby zrobiły się delikatnie chrupkie.

Efekt końcowy może wyglądać tak (chociaż powinien wyglądać lepiej, niestarannie zawinąłem roladki i ser mi wypłynął :():

,