Jakiś czas temu zaprosiliśmy sąsiadów na obiad. Jednym z dań była faszerowana papryka, która niestety nie do końca wyszła jak trzeba (goście nie narzekali, ale ja nie byłem zadowolony). Jak wiadomo, trening czyni mistrza. W zeszły wtorek małżonka wyraziła chęć kolejnego podejścia do tego dania.
W międzyczasie przepis uległ nieznaczym modyfikacjom, które miały na celu uniknięcie niedociągnięć. Główne składniki pozostały niezmienione, dodatkowo do farszu dołączył ser mozarella, jako “spoiwo” ;) Tym razem musiało się udać! I się udało. Poprawiony przepis poniżej.
Danie jako takie nie jest może zbyt wyszukane, jednakm po raz kolejny to podkreślę, jest szybkie, smaczne i miłe dla oka, ze względu na kolory. Możemy wykorzystać papryki w różnych kolorach, pozamieniać wieczka, etc. Możliwości jest wiele :)
Składniki:
- 6 papryk
- ryż dziki
- 3 szalotki
- 4 duże pieczarki
- 20 dkg sera mozarella
- 3 łodyki selera naciowego
- oliwa z oliwek
- pomidory na sos (mogą być z puszki)
- kwaśna śmietana
- sól, pieprz, oregano, cukier
Nastawiamy dziki ryż, żeby się ugotował. W międzyczasie zabieramy się za obróbkę pozostałych składników.
Z papryk odcinamy “wieczka” po stronie ogonka, po czym odkładamy je na później. Papryki oczyszczamy w środku. Dwie najbrzydsze papryki siekamy w dość drobną kostkę. Ser ucieramy na tarce.
W kostkę kroimy również pieczarki, szalotki i seler naciowy. Na odrobinie oliwy najpierw smażymy szalotki, aż zmiękną. Potem dodajemy paprykę i seler naciowy. Smażymy przez jakiś czas, aż papryka będzie miękka, wtedy dodajemy pieczarki. Doprawiamy solą, pieprzem i oregano. Smażymy na małym ogniu aż pieczarki oddadzą wodę, po czym zwiększamy temperaturę i redukujemy płyn. Ugotowany ryż dodajemy do mieszanki i ponownie chwilę smażymy, delikatnie mieszając, tak aby nie miażdżyć ryżu. Tuż przed samym faszerowaniem dodajemy ser, zestawiamy z ognia i mieszamy.
W osobnym garnku przygotowujemy sos, z posiekanych pomidorów z odrobiną soli, pieprzu, cukru i oregano. Pozwalamy pomidorom się rozpuścić, po czym dodajemy śmietanę i wszystko dobrze mieszamy, do uzyskania jednolitej barwy. Sos przelewamy do naczynia, w którym będziemy piekli papryki. Warstwa sosu nie musi być duża, wystarczy, że pokryje dno naczynia.
Farszem nadziewamy papryki, które następnie przykrywamy zachowanymi wcześniej wieczkami. Papryki ustawiamy w pozycji pionowej w naczyniu z sosem, po czym wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C. Pieczemy, aż papryki zmiękną (czas zależy od papryk, od 30 do nawet 75 minut).
Farsz można uzupełnić np. o mięso mielone, szczególnie dobrze pasuje chuda mielona wołowina. Mięsko należy wcześniej przesmażyć, doprawiając do smaku.