Ciasto z płatkami owsianymi


Od jakiegoś czasu chodziło za mną. Natrętna myśl, wspomnienie smaku, powracały gdy tylko spojrzałem na dżem z czarnej porzeczki, czy jakiekolwiek płatki. Powracały też wspomnienia z niedalekiej (jeszcze) młodości, gdy moja mama robiła ten przysmak. Ten zapach…

Ciasto z płatkami owsianymi, o nim właśnie mowa. Kruchy spód, dżem z czarnej porzeczki, płatki owsiane. Proste składniki, genialny efekt!

Musiałem je mieć, dzisiaj, teraz, zaraz, natychmiast! W ciągu dnia napadłem na mamę, czy nie zna może przepisu na pamięć. Niestety, nie znała… A po pracy miała gdzieś jechać, więc przepis najwcześniej mógł być wieczorem. O losie smutny! :(

Na moje szczęście, mama ulitowała się nade mną i po drodze z pracy wskoczyła po przepis i podała mi go przez telefon. Będzie ciacho! Dzięki mamo! :)

Składniki na płatki:

 • 2.5 szklanki płatków owsianych
 • 0.5 szklanki cukru
 • 150g margaryny
 • olejek migdałowy

W rondelku rozpuszczamy margarynę. Dodajemy cukier, po czym mieszamy aż się rozpuści. Wlewamy olejek i powoli, ciągle mieszając, dodajemy płatki. Podgrzewamy przez chwilę, dokładnie mieszamy, aby wszystkie płatki pokryły się roztworem margaryny i cukru. Odstawiamy, żeby trochę ostygło.

Składniki na kruche ciasto:

 • 1 szklanka mąki
 • 0.5 szklanki cukru pudru
 • 100g margaryny
 • 1 zółtko
 • kwaśny dżem, np. niskosłodzony z czarnej porzeczki

Mąkę, cukier puder, margarynę i żółtko łączymy w misce, po czym zagniatamy, aż do wyrobienia ciasta. Jeżeli jest zbyt suche, dodajemy drugie żółtko lub odrobinę śmietany.

Zagniecionym ciastem wykładamy dno formy do pieczenia. W garnku podgrzewamy odrobinę dżem, żeby się zrobił półpłynny i wylewamy go na ciasto. Po rozprowadzeniu dżemu wykładamy do foremki płatki owsiane, równomierną warstwę na całej powierzchni.

Piekarnik rozgrzewamy do 200°C, wstawiamy formę. Pieczemy ‘na oko’, aż się płatki ładnie zrumienią. U mnie trwało to około 25-30 minut.

Tradycyjnie, zdjęcie efektu końcowego. Lekko już napoczętego, ponieważ nie mogłem się powstrzymać :)
!


7 responses to “Ciasto z płatkami owsianymi”

 1. dziękuję za przepis! to też mój smak z dzieciństwa, jednak moja mama przepis zagubiła. Nawet nie wiesz jaka dzika radość mną targnęła jak na ten przepis trafiłam. To dokładnie to czego szukałam. Wielkie dzięki!!!

 2. wygląda apetycznie ;) właśnie go zrobiłam, teraz czekam aż się upiecze:) już pięknie pachnie ;)mniam mniam

 3. Wydaje mi się, że jest to bardzo kaloryczne ciasto a niewielkie rozmiarami. Dosyć tłuste, 250 g tłuszczu i 1 szklanka cukru! Jednak spróbuje.